chidazin

مثلث طلايي در عكاسي

نسبت طلايي در عكاسي

تركيب بندي هر عكس باعث مي شود كه بيننده نسبت به آن واكنش منفي و يا مثبت نشان دهد اما در همه قواعد كادربندي بهتر است سادگي و تعادل در عكس را در نظر داشته باشيم. يكي از قوانين كادربندي كه مي توانيم با توجه به آن عكس هاي جالبي بگيريم قانون مثلث طلايي در عكاسي است.

كادر بندي كودكانه

كادربندي (11)به طور فرضي مستطيلي را در نظر بگيريد و خطي از قطر آن رسم كنيد سپس از هر گوشه، خطي به اين قطر متصل كنيد به نحوي كه دو مثلث قائم الزاويه ايجاد شود حالا با اين الگوي ذهني سعي كنيد سوژه هايي را بيابيد كه بتوانيد قانون مثلث طلايي را براي آن در نظر بگيريد.

-كادر بندي به انگليسي

براي مثال اين سوژه را در نظر بگيريد با جلو وعقب بردن دوربين سعي كنيد آن چه را از منظره ياب مي بينيد با توجه به قانون گفته شده كارد بندي كنيد.

قانون مثلثي در عكاسي

كادربندي (1)نتيجه نهايي عكس زير خواهد شد كه بيش ترين توجه بيننده را به موضوع جلب مي كند. سعي كنيد با تمرين و عكاسي به توجه به قانون مثلث طلايي، اين قانون كادربندي را به خوبي فرا بگيريد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۶:۴۶:۲۷ توسط:chidazin موضوع:

عكاسي از گل

عكاسي از گل

اين نكات به شما كمك مي كند تا تصاويري زنده و زيبا از گل ها ثبت كنيد. شما براي عكاسي از گل ها و شكوفه ها نياز به لنز ماكرو يا لنز تله و يا فيلتر هاي كلوز آپ داريد تا بتوانيد كاملا به موضوع نزديك شويد اما اگر اين وسايل را در دست نداريد و يا مي خواهيد از دوربين تلفن همراه براي عكاسي استفاده كنيد مي توانيد از يك ذره بين و عدسي محدب نيز استفاده كنيد. عدسي را جلوي لنز دوربينتان بگيريد و عكاسي كنيد. با تجربه مي توانيد ميزان فاصله خود را با موضوع بدست بياوريد.

عكاسي با گل

1- عكاسي در روز ابري

ممكن است در روزهاي بهار ابرها آسمان را بپوشانند اما نگران نباشيد عكاسي گل ها در يك روز ابري نيز ممكن است. در روز ابري نور محيط نرم و يكنواخت است و اين به شما كمك مي كند تا عكس هايي بدون سايه هاي تند بگيريد.

گل

2- با نور پس زمينه گل ها را درخشان كنيد

زماني كه نور خورشيد از روبروي شما با زاويه 45 درجه مي تابد، شما گل ها و برگ ها را بسيار درخشان مي بينيد. بهترين زمان براي عكاسي در چنين موقعيتي تقريبا چند ساعت پس از طلوع و يا قبل از غروب خورشيد است.

گل

عكس گل زمينه سفيد

عكس گل با پس زمينه سفيد

3- ايجاد محافظ در مقابل باد

بزرگترين مزاحم به هنگام عكاسي از گل هاي بهاري وزش باد است. براي اينكه باد گل ها را حركت ندهد و عكس ها محو نشود زماني را كه باد نمي وزد براي عكاسي انتخاب كنيد ولي اگرمجبور شديد به هنگام وزش باد عكاسي كنيد به كمك نگه داشتن يك تكه مقوا در كنار گل ها آنها را از تكان خوردن محافظت كنيد. راه بهتر اين است كه گلدان را به فضايي سر پوشيده ببريد و آنجا عكاسي كنيد. عكس زير در اتاق گرفته شده و براي پس زمينه آن هم از يك تكه مقواي سفيد استفاده شده است.

گل

4- به گل ها نزديك شويد

 

 

 

همان طور كه گفتيم وسايلي مانند لنز تله، لنز ماكرو و فيلتر هاي كلوز آپ به ما كمك مي كند كه به گل ها نزديك ترشويم تا از نماي بسته بتوانيم از آنها عكس بگيريم. شما مي توانيد با كمك اين ابزار و يا يك عدسي محدب كه جلوي لنزتان قرار مي دهيد تا جايي كه ممكن است به موضوع نزديك شويد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۶:۴۵:۳۶ توسط:chidazin موضوع:

عكاسي جنگ

عكاسي جنگ

792c4aa270a0b63696f2965f6cecd6f3

عكاسي هنري فراگيراست كه خود را همچون پيچكي به همه زندگي بشر امروز پيچيده است ؛ اما اين بار انسان ها هستند كه به اين هنر نيازدارند و بدون آن شايد زندگي امروز دچار آسيب بزرگي خواهد شد . از اين جهت عكاسي چون درختي پرشاخه بر سر همه سايه افكنده است . عكاسي جنگ نيز يكي از پررونق ترين گونه هاي عكاسي است ؛ چون دنياي امروز ما پر از خشونت و درگيري است اما همه عكس هاي جنگي جاويد نمي مانند و حتي بسياري از عكاسان جنگ نيز سالم به خانه هايشان برنمي گردند .

رابرت كاپا يكي از معروفترين عكاسان جنگي بود كه از بسياري جنگ هاي آغاز قرن بيستم عكاسي كرد شهرت او بيشتر به خاطر عكاسي ازجنگ هاي داخلي اسپانيا ، جنگ دوم جهاني و .... است.

او بسياري از لحظات جنگ را جاودانه كرده و خشونت وزشتي اين درگيري ها را به ما نشان داده است عكسهاي زير از مشهورترين عكس هاي اوست .

630026_OhIBa93q

ffe90026d3

رابرت كاپا در سال 1945 در سن 45 سالگي در يكي از همين جنگ ها كشته شد .

عكاسان جنگ ايران وعراق

در ايران نيز با تجاوز وحشيانه نيروهاي عراقي به خاكمان همراه هزاران رزمنده اي كه اسلحه به دست گرفتند و براي دفاع رفتند تعدادي نيز وظيفه عكاسي و ثبت اين لحظات را برعهده گرفتند وحاصل كار آنان عكسهاي تكان دهنده اي شد كه امروز از آن جنگ باقي مانده است . مردم ايران وجهان با اين عكس ها از واقعيتي كه در جبهه ها مي گذشت خبر دار مي شدند ، يك عكس بيشتر از صدها نوشته و تحليل ، واقعيت را نشان مي داد .

از بين هزاران عكسي كه از رورهاي دفاع مقدس گرفته شدند ، عكس زير بسيار مورد توجه قرار گرفت كه اتفاقا موضوع آن نوجواني رزمنده است .

444

عكاس اين عكس آلفرد يعقوب زاده در يك خانواده نسبتا فرهنگي و از پدري ارمني و مادري آشوري متولد شدو با وقايع انقلاب ايران در سال 57 تحصيل در رشته طراحي داخلي را رها كرد و وارد دنياي عكاسي شد. او 3 سال در گروه جنگ هاي نامنظم شهيد دكتر چمران حضور داشت و براي رسانه هاي داخلي و خارجي عكاسي كرد. اين عكس نيز در روزهاي آغازين جنگ درسال 1359 ثبت شده است . وي 13سال در ميان مبارزان فلسطيني عليه اسرائيل عكاسي كرده است. يعقوب زاده از بحران هاي داخلي سومالي، افغانستان، ازبكستان، تاجيكستان، كوبا، هند، تركيه، روسيه، عراق، چين، چچن، سري لانكا، آمريكا و … لحظات تاريخي را ثبت كرده است.

عكسهاي زير نمونه اي از عكسهاي جنگ ايران وعراق است كه به وسيله عكاسان مختلف گرفته شده و به موضوع نوجوانان رزمنده پرداخته است.

نويسنده :جمال

 

15

19


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۳۶:۴۲ توسط:chidazin موضوع:

عكاسي سايه

عكاسي از سايه

مهم ترين عامل براي يك عكس خوب، نور خوب است. بنابراين توجه به خورشيد و اطلاع از طلوع و غروب آن در فصل هاي مختلف براي يك عكاس مهم است اما اين بار به جاي توجه به سوژه ها مي خواهيم به سايه آن ها توجه بيش تري كنيم. سايه ها هم مي توانند از اشياء در برابر آفتاب به وجود آيند و هم مي توانند بر اثر پوشانده شدن سوژه در مقابل يك منبع نور مصنوعي ايجاد شده باشند. به هنگام عكاسي از سايه ها بايد يادمان باشد كه نور فلاش دوربين، سايه ها را از بين مي برد؛ پس بايد فلاش را خاموش كنيم. مجموعه زير عكس هاي زيبايي است كه سايه ها را موضوع عكس قرار داده اند.

عكاسي نور و سايه

عكاسي سايه ها

عكاسي سايه

 

Shadows.nojavanha (1)Shadows.nojavanha (5)Shadows.nojavanha (7)Shadows.nojavanha (8)


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۳۵:۰۱ توسط:chidazin موضوع:

جلوه هاي عكاسي

جلوه هاي ويژه

آموزش عكاسي (1)

فيلترهاي گوناگوني در بازار وجود دارد كه به شما اين امكان را مي دهد كه جلوه هاي عكاسي را مانند محو كردن اطراف عكس و يا ستاره اي كردن چراغ ها و.... در عكس ايجاد كنيد اما هميشه نياز نيست براي چنين عكس هايي هزينه خريد فيلتر ها را بپردازيد بلكه با كمي ابتكار مي توانيد خودتان چنين فيلترهايي را بسازيد . براي آن كه دور تصويرتان محو به نظر بيايد مي توانيداز يك فيلتر uv استفاده كنيد .آموزش عكاسي (4)

عكاسي با وازلين

كافيست مقدار كرم دست وصورت و يا وازلين را اطراف فيلتر بماليد. يادتا ن باشد هرگز لنز اصلي دوربين را چرب نكنيد زيرا لنز آسيب مي بيند . حالا با اين فيلتر كه جلو لنز بسته شده عكاسي كتيد.

آموزش عكاسي (2)


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۳۳:۳۷ توسط:chidazin موضوع:

عكاسي موضوعي

عكاسي موضوعي

يكي از جالب ترين موضوعاتي كه دور و بر همه ما فراوان است عكاسي از شغل هايمختلف است. در سفرها نيز اين موضوع مي تواند بسيار جالب باشد. شهرهاي مختلف شغل ها و بازارهاي مخصوص به خود را دارند كه نشان دهنده ويژگي هاي فرهنگي هر شهر است. تصاوير زير نمونه اي از عكاسي از شغل هاي مختلف است. شما نيز دست به كار شويد و مجموعه اي براي خود فراهم كنيد.عكاسي موضوعي (10)عكاسي موضوعي (7)عكاسي موضوعي (1)


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۳۲:۱۵ توسط:chidazin موضوع:

بهترين لنز براي عكاسي منظره

لنز مناسب عكاسي طبيعت

انتخاب بهترين لنز براي عكاسي منظره، در ثبت تصويري زيباتر كمك مي كند. اگرچه با لنز كيت دوربين هم مي توانيد عكس هاي خوبي از منظره هاي مختلف بگيريد؛ اما براي خروجي بهتر، از گزينه هاي ديگر هم استفاده كنيد.

منظره يكي از محبوب ترين سوژه هاي عكاسي است. از هر پنجره اي به بيرون نگاه كنيد، سوژه اي براي عكاسي پيدا مي كنيد كه شايد يك منظره باشكوه نباشد؛ اما مي توان آن را به سوژه عكس تبديل كرد.

منظره ها دست يافتني ترين سوژه ها هستند. برخلاف پرتره ها يا سوژه هاي ورزشي كه به تجهيزات ويژه و گران قيمت نياز دارند، مي توانيد منظره را با هر دوربين يا هر لنزي ثبت كنيد.

آن چه از لنز مخصوص عكاسي منظره مي خواهيد
با تنظيمات مناسب، مي توانيد مناظر زيبايي ثبت كنيد؛ اما با در نظر گرفتن يك مجموعه تنظيمات و ويژگي ها مي توانيد لنز بهتري براي ثبت اين تصاوير پيدا كنيد. مي توانيد از يك لنز تله فوتوي ۲۰۰ ميلي متري استفاده كنيد؛ اما اين لنز مناسب ترين و انعطاف پذيرترين گزينه نيست. نكته ي كليدي در اينجا «انعطاف پذيري» است.

عكاسي منظره

منظره ها تنوع بيش تري نسبت به انسان ها دارند و ما دقيقا با اين تعريف منطبق هستيم؛ قد ما بين ۱۲۰ تا ۲۱۰ سانتي متر و وزن ما بين ۲۵ و ۱۸۰ كيلوگرم است. يك نما از قله اورست و گل هاي آفتاب گردان در يك منطقه بومي، هر دو منظره به شمار مي روند و هر دو از نظر عكاسي چالشي متفاوت هستند.

در واقع شما نياز به لنزي داريد كه در بسياري از موقعيت ها پاسخگو نيازهايتان باشد. براي مثال يك لنز زوم كه طيف وسيعي از فواصل كانوني مفيد را پوشش دهد.

منظره و فاصله ي كانوني

اغلب عكاس ها از لنزهاي وايد استفاده مي كنند. با لنز وايد مي توانيد بخش بيش تري از منظره را داخل يك كادر قرار دهيد. ميزان وايد بودن مورد نظر به سوژه هم بستگي دارد.

-بهترين لنز پرتره

لنز نرمال

اختلاف اندك در فاصله كانوني معمولا در فواصل كانوني كم تر خود را نشان مي دهند. تفاوت ميدان ديد بين فاصله كانوني ۲۰ و ۲۲ ميلي متر بيش تر از اختلاف بين فواصل ۱۰۰ و ۱۰۲ ميلي متر است. بنابراين لنز با فاصله ي كانوني كم تر مي توانند اختلاف عمده اي در نتيجه به وجود بياورد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۳۰:۴۹ توسط:chidazin موضوع:

مهره داران

خصوصيات مهره داران

World vertebrates-nojavanha (3)

مهره داران به چند گروه تقسيم مي شوند

مُهره داران يكي از بزرگ ترين زير شاخه هاي جانوران طنابدار هستند. جانوراني كه در اين مجموعه هستند يك رشته (نخاع) دارند كه در راستاي بدنشان به سمت پايين كشيده شده است. در مهره داران اين رشته به وسيله ي ستون مهره ها نگهداري مي شود. مهره داران بخش سترگي از جانواران استخوان دار را در بر مي گيرند و در بردارنده ي بزرگ ترين و باهوش ترين حيوانات جهان هستند. اين زيرشاخه بيش از ۶۴۰۰۰ گونه از مهره داران را در بر مي گيرد كه به ۷ رده تقسيم مي شوند: پستانداران، ماهي هاي غضروفي، ماهي هاي بدون آرواره، ماهي هاي استخواني، پرندگان، خزندگان و دوزيستان. مهره داران يك گروه بسيار جالب از حيوانات است. مهره داران تا حدي نه تنها به دليل اين كه ما با آن ها آشنا هستيم جالب هستند بلكه ما نيز جزء مهره داران هستيم. هومو ساپين كه اجداد انسان كنوني است نيز در دسته مهره داران قرار مي گيرد.World vertebrates-nojavanha (1)

مهره داران به چند قسمت تقسيم مي شوند


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۴۷:۰۸ توسط:chidazin موضوع:

تخم كبك

خواص تخم كبك

تخم كبك به رنگ سفيد مايل به زرد با لكه هاي كوچك قهوه اي است. اين لكه ها شكل و اندازه متنوع دارند. تخم اين پرنده بيضوي و دوكي شكل است و نوك تيز آن كاملاً مشخص مي باشد. وزن تخم از 16 تا25 گرم مي باشد. تخم كبك در مقايسه با تخم مرغ، به مراتب ارزش غذايي بالاتري دارد.

-خواص تخم كبك براي كودكان

تخم كبك به علت درصد پروتئين زياد و درصد چربي كم مصارف فراواني داشته و براي درمان بعضي از بيماري ها مانند ضعف اعصاب، ناراحتي هاي رواني و بي خوابي موثر است. به دليل سريع الهضم بودن تخم كبك، از آن براي برطرف نمودن ضعف عمومي بدن، پرورش قواي فكري، تقويت قواي جنسي و تقويت دستگاه گوارش استفاده مي شود. تخم كبك براي كودكان، مادران باردار و شيرده، افراد مسن و كساني كه نياز به پروتئين با جذب بالا دارند بسيار مفيد مي باشد. تركيبات تخم كبك تقريباً شبيه تخم بلدرچين مي باشد بنابراين از لحاظ فسفر، آهن، ويتامين B1 (تيامين)، ويتامين B2(ريبوفلاوين) بسيار غني مي باشد. وزن و اندازه تخم كبك حدود 1.5 برابر تخم بلدرچين و حدود يك سوم تخم مرغ مي باشد. تخم كبك به دليل خصوصيات ژنتيكي كبك و شرايط پرورش بسيار خوش طعم، لذيذ و مقوي است.

فوايد تخم كبك

انواع اسيدهاي آمينه كمياب كه در ساير منابع پروتئيني محدود مي باشند، در تخم اين پرنده به وفور وجود دارد. به همين دليل پزشكان براي افراد مسن كه احتياج به ترميم سلول هاي از دست رفته بافت هاي خود دارند و براي حفظ و بازيابي سلامت و شادابي ايشان، مصرف تخم كبك را تجويز مي نمايند. از طرف ديگر وجود عناصر معدني كمياب و ويتامين هاي مورد نياز بدن در تخم اين پرنده آن را به دارويي معجزه آسا براي درمان امراض صعب العلاجي همچون آسم، تشنج، فشار خون، ضعف اعصاب و يا حتي در ناراحتي هاي رواني و عقب افتادگي هاي جسمي و همچنين بي خوابي تبديل كرده است. به هر حال تخم كبك براي كودكان رشد سريع و صحيح، براي نوجوانان هيجان و جنب و جوش، براي جوانان نشاط، براي ميانسالان تندرستي و اطمينان و براي كهن سالان سلامت مجدد و تمديد قوا و شادابي را به ارمغان مي آورد. تخم كبك از لحاظ تركيبات بسيار متناسب با نيازهاي بدن انسان بوده و مصرف چند عدد از آن در روز مي تواند بيش تر احتياجات غذايي بدن را تامين كند. 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۴۵:۱۱ توسط:chidazin موضوع:

عكس شمع

عكس شمع%D8%B9%DA%A9%D8%B3-%D8%B4%D9%85%D8%B9


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۴۳:۴۰ توسط:chidazin موضوع: