chidazin

ابرو باد

ابر و باد اصطلاحي است كه براي طرح دار كردن كاغذهاي خوشنويسي به كار مي رود. اين هنر كه سابقه اي چند صد ساله در ايران و كشورهاي اسلامي دارد و اكنون براي مردم دنيا بسيار شناخته شده است. در گذشته كاغذها دست ساز بودند و بعد از اين كه كاغذ سفيد ساخته مي شد بايد براي نقاشي و يا خوشنويسي رنگ مي شد. رنگ كردن كاغذ نيز مهارتي هنري بود كه حرفه اي جداگانه محسوب مي شد. استفاده از رنگ هاي طبيعي و گياهي مانند برگ چاي، پوست انار، پوست گردو و... رواج فراواني داشت كه به هر كاغذ رنگي خاص مي بخشيد اما در شيوه ابر و بادكاغذ بيشتر به نقاشي شبيه مي شد.

 

 

 

در اين شيوه ابتدا مقداري آب در ظرفي مانند سيني ريخته مي شد و بعد رنگ هايي را از جنس رنگ روغن به صورت قطره قطره و كاملا كنترل شده روي آب مي ريختند چون رنگ روغني با آب تركيب نمي شد طرح هاي گوناگون و تصادفي ايجاد مي كرد. در پايان، صفحه كاغذ را روي آب پهن مي كردند و رنگ ها از روي آب به صفحه كاغذ مي چسبيد و به اين ترتيب كاغذ آماده بود تا بعد از خشك شدن خوشنويسي شود. البته امروزه از اين شيوه به عنوان شيوه اي مستقل براي نقاشي نيز استفاده مي شود. فيلم زير را ببينيد، هنرمندي از تركيه با مهارت و با استفاده از اين شيوه تابلوهايي ديدني خلق كرده است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۶:۰۹ توسط:chidazin موضوع:

گورخر

آيا تا به حال به اين سوال فكر كرده ايد؟ آيا مي توانيد به اين سوال پاسخ دهيد؟

اگر شما عزيزان پاسخ اين سوال را مي دانيد؟ مي توانيد در قسمت نظر خواهي جواب خود را براي ما ارسال كنيد.

قبل از تحقيق و فكر كردن در مورد اين سوال بياييد قدري بيش تر با اين حيوان آشنا شويم.

 گورخر جزء خانواده چهار پايان است.

هر گورخر طرح منحصر به فرد و متفاوتي از خط  هاي سياه و سفيد دارد.

گورخر حيواني وحشي است و عمدتا در آفريقا زندگي مي كند. گورخرها انواع مختلف دارند و نوع ساده يا اصطلاحا " گورخر دشتي" دمي به اندازه نيم متر دارد. يك نوع گورخر "گورخر دو راهه" نام دارد چون بدن اين گونه از گور خر راه راه سياه و سفيد است و مانند يك پياده رو عابرين مي ماند!

گورخرگورخر حس شنوايي و بينايي قوي دارد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۵:۳۱ توسط:chidazin موضوع:

خط ميخي

اگر چه كلمه كوسه ما را به ياد حمله ، دندان هاي مرگبار و .. مي اندازد ، اما جالب است بدانيد تعداد كوسه هاي خطرناك كمتر از آن چيزي است كه ما فكرش را مي كنيم !

علمي 

انواع مختلفي از كوسه ها وجود دارند. برخي از انواع كوسه ها عبارتند از:

 كوسه سفيد ، كوسه سرچكشي ، كوسه گاو نر ، كوسه ببري  ، كوسه ماكو و ...  .

علمي

علمي 

شايد تعجب كنيد اگر بدانيد كه در بدن كوسه ها حتي يك استخوان هم وجود ندارد. اسكلت بدن كوسه ها را غضروف ها تشكيل داده اند. غضروف  بدن كوسه مانند گوش ها و بيني انسان ، بافت انعطاف پذير و محكمي دارد.

علمي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۴:۵۶ توسط:chidazin موضوع:

كوسه

اگر چه كلمه كوسه ما را به ياد حمله ، دندان هاي مرگبار و .. مي اندازد ، اما جالب است بدانيد تعداد كوسه هاي خطرناك كمتر از آن چيزي است كه ما فكرش را مي كنيم !

علمي 

انواع مختلفي از كوسه ها وجود دارند. برخي از انواع كوسه ها عبارتند از:

 كوسه سفيد ، كوسه سرچكشي ، كوسه گاو نر ، كوسه ببري  ، كوسه ماكو و ...  .

علمي

علمي 

شايد تعجب كنيد اگر بدانيد كه در بدن كوسه ها حتي يك استخوان هم وجود ندارد. اسكلت بدن كوسه ها را غضروف ها تشكيل داده اند. غضروف  بدن كوسه مانند گوش ها و بيني انسان ، بافت انعطاف پذير و محكمي دارد.

علمي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۴:۱۸ توسط:chidazin موضوع:

داريوش هخامنش

در سال 1351 خورشيدي وقتي باستان شناسان مشغول حفاري در شهر باستاني شوش بودند به حفره بزرگي رسيدند كه مجسمه اي به طول 36/2 متر در آن قرار داشت. اين مجسمه بدون سر بود و در ادامه حفاري ها سر آن هرگز پيدا نشد. بعد از بررسي هاي علمي و مطالعه خط هاي روي بدنه مجسمه معلوم شد اين تنديس داريوش است كه به دست هنرمندان مصري ساخته شده است و به معبد آتوم در مصر اهدا شده بوده اما بعدها به علت نامعلومي به ايران آورده شده و در جلو ورودي كاخ هخامنشي شوش قرار داده شده است. از آسيب هاي مجسمه و شكسته شدن سر آن معلوم است كه سپاهيان اسكندر بعد از حمله به شوش و كاخ سلطنتي به اين تنديس نيز آسيب رسانده اند.

- داريوش هخامنشي

اين تنديس كه هم اكنون در موزه ايران باستان در تهران نگهداري مي شود از سنگي يك پارچه به ارتفاع 36/2 متر تراشيده شده است و وزن آن به چندين تن مي رسد. تنديس به حالت ايستاده قرار دارد. پاي چپش، كمي جلوتر از پاي راست و بازوي راست به حالت افتاده قرار گرفته، با دست راست نيز چوب دستي كوتاهي را محكم گرفته است. ساعد چپ تنديس  بر روي سينه قرار گرفته است. بر روي هر دو مچ دست، النگويي ساده ديده مي شود. داريوش لباس رسمي مراسم هخامنشيان را به تن دارد. لباسي چين دار با آستين هايي بلند كه به صورت مورب برش داده شده است و كمربندي كه در جلو گره مي خورد، خنجري نيز در اين كمربند جاي داده شده. روي چين هاي سمت راست لباس داريوش، كتيبه اي به خط  ميخي و در سمت چپ، كتيبه اي به خط هيروگليف حك شده است. بر روي كمربند نيز نام داريوش به خط هيروگليف نقش شده است.

Statue of Darius, the Achaemenid-nojavanha (5)


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۳:۳۶ توسط:chidazin موضوع:

نقاشي روي سنگ

تابستان فرا رسيده است و حتما بسياري از شما براي تفريح به رودخانه هاي اطرافتان سري مي زنيد اين دفعه سعي كنيد تعدادي سنگ هاي صاف كف رودخانه را نيز جمع كنيد و با خودتان بياوريد تا بتوانيد تابلوهايي با سنگ براي خود درست كنيد البته سعي كنيد سنگ هايي را انتخاب كنيد كه سطحي كاملا صاف داشته باشند و اگر به نگاه كردن به سنگ تصويري به ذهنتان بيايد حتما كاردستي زيباتري خواهيد ساخت. حالا كافيست كه روزنامه اي زير دستتان پهن كنيد تا هيچ جا را رنگي و كثيف نكنيد و با رنگ هاي اكريليك كه شفافيت خوبي دارند و با مثل آب رنگ كار مي كنند سنگ هايتان را رنگ آميزي كنيد. هرچقدر خلاقيت بيش تري در زمينه شكل سنگ و طرحي كه براي ان انتخاب مي كنيد نشان دهيد كارتان زيباتر خواهد شد.

نقاشي بر روي سنگ

نقاشي روي سنگ (11)نقاشي روي سنگ (12)نقاشي روي سنگ (3)نقاشي روي سنگ (9)


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۲:۴۴ توسط:chidazin موضوع:

كشكول

در روزگاري كه تصوف در ايران رواج بسيار داشت ساخت  اسباب و وسايلي كه دراويش و صوفيان استفاده مي كردند نيز رواج كاملي داشت صوفيان حتي در زمان صفويه به قدرتي بزرگ در ايران دست يافتند اما در اواخر صفويه از قدرت كنار گذاشته شدند اين گروه كه تا اواخر قاجاريه نيز در ميان مردم زندگي مي كردند اندك اندك با ظهور تجدد رنگ باختند و ديگر نشاني از آن شكل و ظاهر و وسايل خاص آنان پيدا نمي شود يكي از نشانه هاي دراويش كشكولي بود كه با زنجيري به سر دست مي آويختند و كاركردي شبيه كيف هاي امروزي داشت اين كشكول ها هم نشانه دراويش بود و هم محلي بود كه وسايلي مختلفي را در ان نگه داري مي كردند. اما اين كشكول ها از چه چيزي ساخته مي شد. درختي در مناطق گرمسيري مانند هندوستان مي رويد كه ميوه اي شبيه نارگيل دارد و به نام كوكو شناخته مي شود. صنعتگران ايراني با استفاده از پوست چوبي اين ميوه و منبت كاري هاي زيبا بر سطح آن كشكول هاي ديدني مي ساختند البته كشكول هايي از جنس سفال نيز ساخته مي شدند اما غالب كشكول ها از جنس  اين ميوه بودند. مجموعه زير نمونه هايي از كشكول هاي ديدني است كه در مجموعه هاي هنري خارج نگهداري مي شود.

%da%a9%d8%b4%da%a9%d9%88%d9%84-7

 

 

 

 

 

%da%a9%d8%b4%da%a9%d9%88%d9%84


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۲:۰۳ توسط:chidazin موضوع:

كرسي

كشورهاي شرقي از جمله ايران و ژاپن در قديم براي گرم كردن خانه و خانواده ازكرسي استفاده مي كردند به اين ترتيب كه منقلي را زير يك كرسي يا ميز كوچك قرار مي دادند و روي آن را لحافي بزرگ پهن مي كردند و بعد همه اعضاي خانواده زير اين لحاف و دور ميز مي نشستند و به هنگام استراحت نيز همان جا مي خوابيدند بعدها با گسترش وسايل مختلف گرمايي از جمله بخاري هاي گاز سوز اين سنت به فراموشي سپرده شد اما حالا ژاپني ها دوباره كرسي را احيا كرده اند تركيبي از يك كرسي كه منبعي گرما ساز دارد به همراه مبلمان و لحاف كه شكل مدرن و زيبايي نيز پيدا كرده است.كرسي جديد (1)


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۱:۰۱ توسط:chidazin موضوع:

فال موفقيت

فال موفقيت


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۰:۱۹ توسط:chidazin موضوع:

دايناسور

آيا مي دانيد چرا نامشان را دايناسور گذاشتند؟ چطور انسان ها در مورد دايناسورها اطلاعات بدست مي آورند؟

مطلب امروز حقايق جالب توجهي را در مورد دايناسورها براي شما فاش مي كند.

اولين چيزي كه شايد دانستنش براي شما نوجوانان عزيز جالب باشد اين است كه كلمه دايناسور يعني چه؟

كلمه دايناسور يك كلمه يوناني و به معناي "مارمولك وحشتناك " است. در سال 1842 ريچارد اوون اين واژه را وارد زبان انكليسي كرد و هدفش نه براي ظاهر وحشتناكشان بلكه براي اندازه شگفت انگيز دايناسورها بود.

دايناسورها مدت 160 ميليون سال روي زمين حكمفرمايي كردند. دوران زندگيدايناسورها از دوره ترياس شروع شد كه در حدود 230 ميليون سال پيش بوده است و در دوران ژوراسيك ادامه داشت و در دوره كرتاس به پايان رسيد كه در حدود 65 سال پيش بوده است.

دايناسور

دوره سالي بين 250 ميليون سال پيش تا 65 ميليون سال پيش به عنوان دوره مزوزوئيك ناميده مي شود. نام ديگر اين دوره "دوره دايناسورها" نام دارد چون حيات و انقراض اكثر دايناسورها در اين دوره زماني بوده است.

دانشمندان علت انقراض يكباره دايناسورها را شهاب سنگ عظيم يا فعاليت آتش فشاني بزرگ مي دانند.

دايناسورها انواع مختلف داشتند. برخي گوشت خوار بودند ولي اكثر دايناسورها گياه خوار بودند.

دسته گياه خواران به خاطر در امان بودن در برابر دسته گوشت خواران سلاح هاي خاصي داشتند. به عنوان مثال دم هاي آنها ميخ دار و سلسله مانند بوده است يا برخي از آنها در مقابل صورتشان سه شاخ داشتند تا بتوانند در مقابل خطر از خود دفاع كنند.

 

 

 

در كنار دايناسورها ، پرندگان و خزندگان نيز مي زيسته اند كه نمي توان آنها را در دسته دايناسورها جاي داد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۵۹:۰۷ توسط:chidazin موضوع: