chidazin

لانه پرنده

با وسايل دورريختني در اطرافتان يك لانه براي گنجشك ها و بلبل ها بسازيد و حضورشان را به حياط ، باغ و فضاي زندگيتان هديه دهيد . در ادامه مطلب روش بسيار ساده ي ساخت يك لانه ي پرنده با استفاده از بطري هاي دورريختني را مشاهده كنيد .

يك بطري دورريختني نوشابه يا آب معدني را برداريد .يك برش دايره اي روي بدنه ي بطري ايجاد كنيد تا اين دايره محل ورود و خروج پرنده به داخل لانه اش باشد . حالا با يك تكه ابر بطري خالي را با رنگ پلاستيك رنگ آميزي كنيد .

PBBirdhouse-كاردستي

PBBirdhouse-كاردستي

PBbirdhouse3-كاردستي

روي يك تكه طلق عكسي از پنجره اتاق را نقاشي كنيد و با كاتر قطعات آن را بيرون آورده و روي بطري گذاشته و به رنگ سفيد رنگ آميزي كنيد .

 

PBBirdhouse5-كاردستيPBBirdhouse6-كاردستي

PBBirdhouse7-كاردستي

PBBirdhouse-كاردستي

2 سوراخ در درب بطري ايجاد كنيد ويك تكه سيم مفتول رامانند عكس از آن رد كنيد و محكم كنيد تا بتوانيد لانه را آويزان كنيد .PBBirdhouse4-كاردستي

داخل لانه ي پرنده را از پوشال پر كنيد وبه شاخه درخت آويزان كنيد و منتظر لانه گزيني يك پرنده داخل آن و تخم گذاريش باشيد . بهتر است بطري را جايي قرار دهيد كه با باد زياد تكان نخورد .

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۳۰:۳۲ توسط:chidazin موضوع:

ساخت لوستر با وسايل دور ريختني

ساخت لوستر با وسايل دور ريختني

بطري آب معدني بزرگ، تعدادي قاشق يك بار مصرف، سيم برق، سر پيچ لامپ، لامپ كم مصرف، انبردست، تيغ موكت بري و چسب گرم

كاردستي1

آموزش ساخت لوستر با وسايل دور ريختني

ته بطري آب معدني را با دقت بريده و جدا كنيد. يادتان باشد كه براي استفاده از تيغ موكت بري از بزرگ تر ها كمك بگيريد.

كاردستي2

- با وسايل دور ريختني چه بسازيم

سپس دسته قاشق هاي يك بار مصرف را جدا كنيد و با چسب گرم شروع به چسباندن قاشق ها روي بطري كنيد. سعي كنيد اين كار را منظم انجام دهيد.

كاردستي3

وقتي چسباندن قاشق تا بالاي بطري تمام شد سيم و سر پيچ را به كمك بزرگ تر ها آماده كنيد و در داخل بطري قرار دهيد.

كاردستي4

براي آن كه بالاي بطري و سرپيچ نيز ديده نشوند قاشق ها را مانند تصوير، دايره وار چسب بزنيد و روي بطري بچسبانيد. حالا ديگر لوستر شما آماده شده است. البته يادتان باشد براي ايمني اين لوستر حتما از لامپ كم مصرف كوچك استفاده كنيد تا گرماي لامپ باعث آتش سوزي نشود.

كاردستي5

كاردستي6

در نهايت لوستر شما آماده است.

يك كاردستي با وسايل دور ريختني بسيار زيبا...

كاردستي7


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۱۱:۰۴ توسط:chidazin موضوع:

دفاع شخصي بانوان

 

در هر موقعيت خطرناكي اولين واكنشي كه به طور غريزي به ذهن خيلي از دختران و زنان مي رسد اين است كه فرار كنند و از خطر دور شوند اما وقتي مجبور به رويارويي شويد بايد بدانيد چطور از خود دفاع كنيد. به گزارش نشريه اينترنتي نوجوان ها به نقل از پايگاه اينترنتي WSJ، تيم لاركين در كتابي با عنوان "راهنماي كليدفاع شخصي زنان" به آموزشدفاع شخصي بانوان پرداخته است كه مي تواند در شرايط خطرناك به زنان كمك كند. تيم لاركين در اين ويدئو سه حركت ساده ولي بسيار موثر كه مي تواند به زنان كمك كند را آموزش مي دهد. اميدواريم هرگز مجبور به استفاده از اين فنون نشويد. توجه داشته باشيد كه هرگز اين فنون را در منزل و روي دوستان و بستگان خود آزمايش نكنيد. تمرين اين فنون بايد زير نظر مربي و در باشگاه ورزشي انجام شود.

 ورزش دفاع شخصي بانوان

حركت اول

با ساعد خود، محكم به گلوي فرد مهاجم ضربه وارد كنيد. براي اين كار از وزن و نيروي بدن خود نيز استفاده كنيد و فرد مهاجم را به عقب پرتاب كنيد.

حركت دوم

وقتي ضربه اول را وارد كرديد مهاجم در وضعيتي قرار مي گيرد كه منطقه شكم آن به راحتي و بدون دفاع در دسترس شما قرار گرفته است. حالا وقت اين است كه با آرنج به شكم وي ضربه بزنيد. براي وارد كردن اين ضربه نيز از وزن بدن خود استفاده كنيد.

حركت سوم

پس از اين كه حركت دوم را وارد كرديد فرد مهاجم در وضعيتي قرار مي گيرد كه پاهاي وي باز است و الان وقت اين است كه با ساق پا به بين پاهاي وي ضربه زنيد. بلافاصله پس از اين ضربه همچنين مي توانيد يك ضربه ديگر با زانو به شكم مهاجم وارد كنيد. پس از وارد كردن اين فنون به اندازه كافي زمان خواهد داشت تا از محل خطر فرار كنيد. اين فنون در ويدئوي زير به صورت مرحله به مرحله آموزش داده شده است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۱۰:۱۵ توسط:chidazin موضوع:

گل با كاغذ كشي

آموزش كاردستي با كاغذ كشي

اكثر ما به كارهاي هنري و ساخت كاردستي علاقه زيادي داريم،مخصوصا اگر در انتها به يك كار زيبا برسيم. در اينجا ميخواهيم ساخت گل رز با كاغذ كشي را آموزش بدهيم. اين گل كاغذي يك كاردستي زيبا براي هديه به دوستان و خانواده است. اميدواريم از ساخت اين گل با كاغذ كشي لذت ببريد.

وسايل لازم

كاغذ كشي
چسب گرم
توپ فوم يا اسفنجي

كار با كاغذ كشي

شيوه ساخت

در ابتدا ي كاردستي اگر كاغذ كشي به صورت يك دست و صفحه اي است؛ براي سهولت در كار بهتر است آن را به نوارهايي به پهناي 6 سانتي متر برش بزنيد. سپس ابتداي نوار را روي هم يك پيچ ايجاد كنيد و آن را بين انگشت شصت و سبابه به شكل لوله اي به هم پيچيده درآوريد. بعد، ادامه نوار كاغذ كشي را مجددا يك پيچ بيندازيد و دور اين لوله بپيچيد. مقداري چسب لاي هر رديف بزنيد تا كار محكم تر شود.

گل با كاغذ كشي

توجه داشته باشيد؛ هر دفعه كه يك پيچ روي كاغذ كشي مي زنيد، يك گلبرگ اين رز زيبا را تشكيل داده ايد. بزرگي گل بستگي به سليقه شما دارد. هر چه تعداد پيچش هاي نوار كاغذ كشي بيشتر باشد گل به همين ترتيب بزرگتر خواهد شد. انتهاي طول كاغذ كشي را با چسب گرم به هم متصل كنيد.

گل رز.سايت نوجوان ها (1)

در اثر پيچش نوار كاغذ كشي پايه اي براي گل كاغذي به وجود خواهد آمد. براي زيبا تر شدن كار در انتها پايه را رو به پشت گل خم كنيد و آن را با چسب گرم به پشت گل متصل كنيد.

گل رز.سايت نوجوان ها (2)


تمامي گل ها را مي توانيد با چسب حرارتي يا سنجاق هايي كه انتهاي آن ها يك مرواريد دارد؛ روي يك گوي كائوچويي يا اسفنجي نصب كنيد. يا مي توانيد رز ها را به يك حلقه فومي متصل و به در اتاقتان آويزان كنيد. هر نوع تزيين ديگر كه مايل بوديد را مي توانيد با اين گل رز زيبا انجام دهيد و لذت ببريد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۰۸:۵۰ توسط:chidazin موضوع:

خمير مجسمه سازي

 

ساخت خمير مجسمه سازي

مواد لازم

نشاسته ذرت 1 پيمانه

گليسيرين 1/5 قاشق غذا خوري

چسب چوب، يك پيمانه

آبليمو، يك قاشق غذاخوري

وازلين بچه ( تيوپي)

طرز تهيه خميرمجسمه سازي

Dough Sculpture (2)

Dough Sculpture

بهتر است نشاسته را با آسياي برقي خوب پودر كنيد و سپس آن را بوسيله الك ريز چندين بار به خوبي الك كنيد تا ذرات درشت آن جدا شود. از چسب چوب هايي استفاده كنيد كه بعد از خشك شدن بي رنگ باشند. نشاسته و چسب چوب و گليسيرين و آب ليمو را در ظرف مناسب به خوبي با هم مخلوط كنيد تا خميري صاف و يك دست بدست آيد. براي آسان شدن كار مي توانيد از ظرف هاي پلاستيكي استفاده كنيد .
پس از آن ته يك ظرف لعابي يا تفلون را با كمي وازلين چرب كنيد و مواد را درون ظرف بريزيد.
ظرف را بر روي شعله كاملا ملايم قرار داده و به آرامي حرارت دهيد و مرتب با قاشق هم بزنيد تا خمير ته نگيرد. بايد كاملا با حوصله و دقت رفتار كنيد تا خمير لطيفي به دست آيد. حتي در برخي موارد اگر به روش (بن ماري ) يا حرارت غير مستقيم يعني ظرف را روي بخار آب جوش ورز دهيد خمير به اصطلاح مغز بخته تر خواهد شد و لطافت خمير نيز بيشتر مي شود .
وقتي خمير خوب حرارت ديد و از ته ظرف جدا شد ، دستانتان را با وازلين كمي چرب كنيد و خمير را با دقت و حوصله ورز دهيد تا مواد كاملا يكدست شود . مراقب پوستتان باشيد تا دچار سوختگي و آسيب هاي جدي نشود .
پس از آن كمي صبر كنيد تا خمير خنك شود و آن را در پارچه اي تميز بگذاريد و اجازه دهيد تا كاملا خنك شود .

پس از آن مي توانيد براي اين كه سطح رويي خمير مجسمه سازي خشك نشود آن را در كيسه نايلوني نگهداري كنيد. اگر نايلون را در جعبه اي قرار دهيد براي مدت طولاني تري مي توانيد خمير را در يخچال نگهداري كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۰۷:۱۱ توسط:chidazin موضوع:

پادشاهان قاجار

 

قاجاريان

از سلاطين قاجار

 

 

سلسله پادشاهان قاجار شامل 6 پادشاه ميشود كه با آقا محمد خان شروع مي شود و با احمد شاه پايان مي يابد.

آقا محمد خان قاجار متولد: ۱۱۲۱خورشيدي وفات: ۲۸خرداد ۱۱۷۶خورشيدي محل دفن: نجف اشرف وقايع مهم: *برانداختن سلسله زنديه *كشتن لطفعلي خان زند * تاسيس سلسله قاجاريه *انتقال پايتخت از شيراز به تهران *حمله روسيه به ايران

000224

فتح علي شاه قاجار تولد: ۱۵شهريور ۱۱۵۱خورشيدي وفات: ۱آبان ۱۲۱۳خورشيدي محل دفن: شهر قم وقايع مهم: *ادامه جنگ هاي روسيه با ايران *انعقاد عهد نامه هاي گلستان و تر كمان چاي بين ايران و روسيه و جدا شدن بخش هايي از ايران *واگذاري كنترل خليج فارس به انگليسي ها *انعقاد قرارداد ارزنه الروم بين ايران و عثماني
Nasr_al_Din_Shah_Qajar

 

ناصرالدين شاه قاجار تولد: ۲۵تير ۱۲۱۰خورشيدي وفات: ۱۲ارديبهشت ۱۲۷۵خورشيدي محل دفن: حرم حضرت عبدالعظيم شهر ري وقايع مهم: *انتصاب ميرزا تقي خان اميركبير به صدارت و اصلاحات او *اعدام سيد علي محمد باب و سركوب شورش بابيان *كشته شدن اميركبير با توطئه خارجيان و به دست عوامل داخلي آن ها *فتح هرات و واگذاري مجدد آن با فشار انگليسي ها *سفر به فرنگستان *اعطاي امتياز تنباكو و قيام مردم و لغو اين امتياز *ترور شاه در آستانه شروع پنجاه و يكمين سال سلطنت به دست ميرزا رضاي كرماني

 

qajar-Muzaffar Shah


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۰۶:۰۲ توسط:chidazin موضوع:

تبديل شمسي به قمري

تبديل شمسي به قمري


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۵۷:۱۰ توسط:chidazin موضوع:

هجري به ميلادي

هجري به ميلادي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۵۶:۰۰ توسط:chidazin موضوع:

شيرين بينا

شيرين بينا را سالهاست در نقش هاي زني آرام و مادري مهربان مي بينيم. سريال هاي مسافري از هند و كمكم كن ( قاسم جعفري) مجموعه هايي بودند كه در تثبيت اين كليشه و همچنين مشهور شدنش سهم مهمي داشتند، هر چند او حضور در مجموعه هاي تلويزيوني را از سال ها قبل و با بازي در يكي از قسمت هاي  مجموعه «كاراگاه»

 ( حسن هدايت) آغاز كرده بود. بينا كه متولد آذربايجان شرقي است علاوه بر بازيگري  در نوشتن  فيلم نامه « ديوار» با محمد علي  طالبي همكاري داشته و فيلم كوتاهي به نام « نقش عشق»  را ساخته كه جزو فيلم هاي برگزيده جشنواره سوم كوثر شناخته شده است. بينا ساعتي مهمان «نوجوانها» بود.

مخاطب شما را بيشتر در نقش مادر و خواهر هاي مهربان و دلسوز مي شناسد؛ نگران نيستيد كه نقش هاي خود را تكرار كنيد؟

بله همين طور است و به همين دليل كار نمي كنم، چون نقش هاي كليشه اي و تكراري به من پيشنهاد مي شود. پيشنهاد هايي كه به من مي شود همه در يك حد و اندازه است؛ به طور مثال نقش مادر فداكار و خانه دار پيشنهاد مي شود كه قبول نمي كنم و تصور مي كنم همه فهميده اند كه علاقه ندارم نقش هاي تكراري بازي كنم. كارگردان ها و عواملي كه از بازيگران براي كار دعوت مي كنند بايد اين شجاعت را داشته باشند و به بازيگر اعتماد كنند زيرا يك بازيگر مي تواند در قالب هاي مختلفي مانند خاكستري، منفي و چند بعدي هم بازي كند، چون بازيگر است. بازيگر علاقه دارد در نقش ها و شخصيت هاي مختلف در قاب تصوير شود و خود را محك بزند و بتواند توانايي خود را به نمايش بگذارد.

در حال حاضر به عنوان يك بازيگر تلويزيون از نحوه پخش سريال ها راضي هستيد؟

پخش هفتگي يا يك شب در ميان سريال ها به سياست گذارهاي عوامل تلويزيون است و آنها تصميم مي گيرند. به نظرم شايد عوامل دست اندر كار يك سريال علاقه داشته باشند كه سريالشان مدت طولاني روي آنتن باشد. به طور مثال هنگامي كه يك سريال هفتگي پخش مي شود يك سال روي آنتن است اما اگر يك شب در ميان باشد خيلي زود تمام مي شود و به فراموشي سپرده مي شود.پس بايد بگويم رضايت من زماني بايد بيان شود كه آثاري روي آنتن دارم و باز هم بستگي دارد كه چقدر يك اثر را دوست دارم.

شما در سينما كم كار هستيد و در سينماي كودكان و نوجوانان كار هاي قشنگي با

« محمد علي طالبي» انجام داده ايد؛ چرا اكنون كار نمي كنيد؟

توليدات سينماي كودكان و نوجوانان كم است، البته در گونه كودكان و نوجوانان براي بازي دعوت نشدم و اگر پيشنهاد داشته باشم به طور حتم براي نقش مادر خانه دار است، چون مي دانند من نقش مادري را كه نتواند پر قدرت و تاثير گذار باشد، بازي نمي كنم و دوست دارم زن توانمند و تاثير گذاري باشم. در حال حاضر  به سينماي كودكان و نوجوانان توجه نمي شود داستان ها به سوي طنز بي محتوا گرايش پيدا كرده است.

متاسفانه سليقه مخاطب را به سطح نازلي پايين آورده اند. تلويزيون و سينما برايم فرقي نمي كند و علاقه مندم در سينما كار كنم؛ البته اگر نقشي كه برايم نوشته شده جاي كار داشته باشد. در سينماي ما معمولاً براي نقش اول سراغ بازيگراني مي روند كه رسانه اي هستند و بازيگران را در حد نقش مكمل استفاده مي كنند. من پيشنهاد در اين زمينه زياد دارم اما گفته ام نقش فرعي سينما را بازي نمي كنم، زيرا ترجيح مي دهم نقش هاي اصلي و خوب تلويزيون را بازي كنم.

حضور شما معمولا در مجموعه هاي اجتماعي- خانوادگي طي اين سالها مشهود بوده، چرا هيچ وقت  سعي نكرديد متفاوت بازي كنيد؟

من معمولا براي كارهايم انتخاب نمي شوم بلكه انتخاب مي كنم. اين قضيه بيشتر به نوع توليدات ما بر مي گردد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۷:۲۰:۵۵ توسط:chidazin موضوع:

علينقي وزيري

كلنل وزيري فرزند موسي، افسر قزاق، در نهم مهر ماه سال ۱۲۶۵ خورشيدي در تهران چشم به جهان گشود. پدرش افسر بود. در قديم رسم بود كه هر كس شغل پدر را پيش مي گرفت. بنابراين، پيش بيني مي شد كه علينقي وزيري و برادران ديگر هم كه جمعاً پنج پسر بودند، وارد خدمت نظام خواهند شد. اما تصادفاً دو تن از آنان هنرمند شدند و سه برادر ديگر خدمت ارتش را پيشه ساختند. اين دو هنرمند، يكي علينقي است و ديگري برادر كوچكش، حسن علي كه ابتدا نواختن سنتور را نزد حسن سنتوري آغاز كرد ولي آن را ادامه نداد و عاشق نقاشي شد و به استاد زمانه، كمال الملك، سر سپرد و دنبال اين هنر را گرفت تا به كمال رسيد. محيط خانوادگي وزيري براي آشنايي با موسيقي مساعد بود زيرا دايي مادرش، كه پيرمرد دانشمندي بود، مجلس درس داشت و فلسفه و علوم متعارف آن زمان را از جمله موسيقي تدريس مي كرد. دايي اش، حسين علي خان قزل اياغ، ذوق موسيقي داشت و تار مي نواخت. مادرش هم به موسيقي وارد بود، ضرب مي گرفت و آواز مي خواند. هنگامي كه علينقي به سن چهارده سالگي رسيد، پدرش موسي خان ميرپنج، به رياست قشون استرآباد ماموريت يافت. از آنجا كه علينقي بچه خوش بنيه، سالم و زيركي بود، مادرش به موسي خان گفت: اگر من بتوانم ساير كودكان را در غياب تو نگاهداري كنم، از عهده اين يكي درست برنمي آيم، بهتر است او را هم با خود به سفر ببري. ميرپنج نظر فرزندش را پرسيد و علينقي كه عاشق سواري و تيراندازي و شمشيربازي بود، اظهار خرسندي كرد. پدرش او را نزد رئيس قزاقخانه برد و گفت: من مي خواهم پسرم را كه استعداد نظامي خوبي هم دارد، با خود به سفر ببرم ولي هنوز او به سن سربازي نرسيده است. وقتي رئيس قشون ديد كه او از برخي فنون نظامي به خصوص شمشيربازي اطلاع دارد و بنيه اش هم خوب است، موافقت كرد كه پسر ميرپنج هم لباس نظامي بپوشد و قزاق شود. در اردوي نظامي، دو سه تن شيپورچي بودند كه فرمان هاي نظامي را مي نواختند و مخصوصاً يكي از آن ها از بقيه متبحرتر بود. علينقي به شيپور زدن علاقه پيدا كرد و در مدت چند ماهي كه در اردو بود، اجراي تمامي فرمان ها را به خوبي فراگرفت، به طوري كه شيپورزن قابلي شد. علينقي پانزده ساله بود كه اولين مشق هاي موسيقي را از دايي خويش، حسين علي خان، روي تار فراگرفت. ديري نگذشت كه به ساز علاقمند شد و از معلم خود جلو افتاد. يكي دو سال كه گذشت، چنان به موسيقي علاقه پيدا كرد كه تمام اوقات فراغت خود را به نواختن مشغول بود. برادر كوچكترش، حسن علي خان، مي گفت: برادرم هر كجا سازي مي ديد، نمونه اي به دست مي آورد، چنانكه به تدريج اتاقش موزه اي از سازها شد. تار، سه تار، كمانچه، سنتور، ويولن، فلوت، قره ني، ضرب، دايره، و حتي شيپور هم در اتاقش ديده مي شد و همه اين سازها را كم و بيش مي نواخت اما به ويولن و مخصوصاً تارآشنايي بيشتري داشت. حسينعلي خان مي گفت: وقتي ديدم علينقي با همه اين سازها آشنايي دارد، چون به ذوق او پي بردم و دانستم كه هرگز كسي نخواهد توانست اين همه ساز را خوب بزند، او را تشويق كردم كه فقط تار بزند. او هم نصيحت مرا پذيرفت ولي از ويولن دست برنداشت. وي اولين درس نت خواني را از ياور آقاخان، افسر موزيك، آموخت و بعد از اندك مدتي دريافت كه ديگر معلمش چيزي در چنته ندارد كه به او بياموزد. سپس وي با كشيشي فرانسوي به نام پرژو آشنا شد كه پيانو مي نواخت. علينقي از وي خواهش كرد كه به وي درس بدهد. كشيش كتابي به وي داد كه در اصل دائره المعارفي در باب موسيقي بود. علينقي با خواندن اين كتاب دريافت كه علم موسيقي فقط نت خواندن نيست و مباحث ديگري هست كه بايد نزد استاد فراگرفت. وي مباحث تئوري و هارموني را از كشيش آموخت ولي ماموريت كشيش در ايران تمام شد و از ايران خارج شد. اينجا بود كه علينقي تصميم گرفت براي تكميل معلومات خويش به اروپا برود. وي‌ در ‌۳۱‌ سالگي‌ به‌ مدت‌ ‌۵‌ سال‌ در پاريس‌ و برلين‌، به‌ تحصيل‌ و تجربه‌ در علوم‌ متعارف‌ موسيقي‌ غرب‌ پرداخت‌‌.در طي اين سالها علاوه بر تكميل دانش خود، در نوازندگي تار هم تبحر خاصي پيدا كرد. به طوريكه علاوه بر فرمهاي موسيقي ملي، قادر بود آهنگهاي فرنگي را هم با تار بنوازد. اين كار وي در آن زمان نوعي ابتكار و امتياز محسوب مي شد.كلنل پس از خاتمه تحصيلات خود، در سال ۱۳۰۲ خورشيدي، به ايران بازگشت و در اسفند همان سال با تاسيس مدرسه عالي موسيقي، اولين سنگ بناي موسيقي علمي ايران را گذاشت. در آغاز تاسيس، شاگردان زيادي به آموزشگاه آمدند كه از آن جمله، ابوالحسن صبا، روح الله خالقي، سليمان سپانلو، حسين سنجري، موسي معروفي، جواد معروفي، حسينعلي ملاح، فروتن راد، عبدالعلي وزيري و علي اكبر همايون بودند. در سال ۱۳۰۳ وي با ياري شاگردانش، اركستركوچكي ترتيب داد و براي دوستداران موسيقي، “كلوب موزيكال” به راه انداخت. تا آن زمان موسيقي ايراني كاملاً سينه به سينه منتقل و آموخته مي شد، ولي علينقي وزيري پس از آشنايي با آقا حسينقلي (استاد بزرگ تار)، به او پيشنهاد كرد تا رديف وي را به خط نت بنويسد. او هم پذيرفت و علينقي اين كار را طي مدت دو ماه به اتمام رساند. سپس رديف ميرزا عبدالله را نيز به خط نت تبديل كرد. وي از همان زمان تا واپسين دم حيات خود، در راه اعتلاي موسيقي ملي گام برداشت. به اين سبب بايد به حق، وزيري را پايه گذار موسيقي نو در ايران دانست.اعضاي اين كلوب كه گروهي از اديبان، نويسندگان، موسيقيدانان و شاعران بودند، دوشنبه ها گرد هم جمع مي شدند و به گفتگوهاي ادبي مي پرداختند. در شب هايي كه كلوب موزيكال برنامه داشت، كلنل خود رهبري اركستر را بر عهده مي گرفت و گاهي هم به همراه اركستر مي خواند. موقع خواندن نيز، از شيوه ديگران پيروي نمي كرد. به جاي اينكه اوج گيرد و وسعت حنجره خود را در تحريرهاي طولاني نشان دهد، به معناي شعر هم توجه مي كرد. به همين جهت، بعضي از هنردوستان آوازش را چندان نمي پسنديدند. وزيري با داير كردن كلوب موزيكال، در طول چهار سال فعاليت كلوب، ابتكار ديگري نيز به خرج داد و آن اين كه موسيقي را با تئاتر درآميخت و به تاسيس كلاسي براي تربيت هنرپيشه اقدام كرد و پس از چندي به همراه عده اي از شاگردان همان كلاس، نمايشنامه هاي متعددي را روي صحنه آورد. وي همراه گروه خود به شهرهاي رشت و بندر انزلي (پهلوي) سفر كرد و در اين شهرها به اجراي برنامه پرداخت.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۷:۲۰:۲۵ توسط:chidazin موضوع: