chidazin

داريوش هخامنش

در سال 1351 خورشيدي وقتي باستان شناسان مشغول حفاري در شهر باستاني شوش بودند به حفره بزرگي رسيدند كه مجسمه اي به طول 36/2 متر در آن قرار داشت. اين مجسمه بدون سر بود و در ادامه حفاري ها سر آن هرگز پيدا نشد. بعد از بررسي هاي علمي و مطالعه خط هاي روي بدنه مجسمه معلوم شد اين تنديس داريوش است كه به دست هنرمندان مصري ساخته شده است و به معبد آتوم در مصر اهدا شده بوده اما بعدها به علت نامعلومي به ايران آورده شده و در جلو ورودي كاخ هخامنشي شوش قرار داده شده است. از آسيب هاي مجسمه و شكسته شدن سر آن معلوم است كه سپاهيان اسكندر بعد از حمله به شوش و كاخ سلطنتي به اين تنديس نيز آسيب رسانده اند.

- داريوش هخامنشي

اين تنديس كه هم اكنون در موزه ايران باستان در تهران نگهداري مي شود از سنگي يك پارچه به ارتفاع 36/2 متر تراشيده شده است و وزن آن به چندين تن مي رسد. تنديس به حالت ايستاده قرار دارد. پاي چپش، كمي جلوتر از پاي راست و بازوي راست به حالت افتاده قرار گرفته، با دست راست نيز چوب دستي كوتاهي را محكم گرفته است. ساعد چپ تنديس  بر روي سينه قرار گرفته است. بر روي هر دو مچ دست، النگويي ساده ديده مي شود. داريوش لباس رسمي مراسم هخامنشيان را به تن دارد. لباسي چين دار با آستين هايي بلند كه به صورت مورب برش داده شده است و كمربندي كه در جلو گره مي خورد، خنجري نيز در اين كمربند جاي داده شده. روي چين هاي سمت راست لباس داريوش، كتيبه اي به خط  ميخي و در سمت چپ، كتيبه اي به خط هيروگليف حك شده است. بر روي كمربند نيز نام داريوش به خط هيروگليف نقش شده است.

Statue of Darius, the Achaemenid-nojavanha (5)


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۳:۳۶ توسط:chidazin موضوع:

نقاشي روي سنگ

تابستان فرا رسيده است و حتما بسياري از شما براي تفريح به رودخانه هاي اطرافتان سري مي زنيد اين دفعه سعي كنيد تعدادي سنگ هاي صاف كف رودخانه را نيز جمع كنيد و با خودتان بياوريد تا بتوانيد تابلوهايي با سنگ براي خود درست كنيد البته سعي كنيد سنگ هايي را انتخاب كنيد كه سطحي كاملا صاف داشته باشند و اگر به نگاه كردن به سنگ تصويري به ذهنتان بيايد حتما كاردستي زيباتري خواهيد ساخت. حالا كافيست كه روزنامه اي زير دستتان پهن كنيد تا هيچ جا را رنگي و كثيف نكنيد و با رنگ هاي اكريليك كه شفافيت خوبي دارند و با مثل آب رنگ كار مي كنند سنگ هايتان را رنگ آميزي كنيد. هرچقدر خلاقيت بيش تري در زمينه شكل سنگ و طرحي كه براي ان انتخاب مي كنيد نشان دهيد كارتان زيباتر خواهد شد.

نقاشي بر روي سنگ

نقاشي روي سنگ (11)نقاشي روي سنگ (12)نقاشي روي سنگ (3)نقاشي روي سنگ (9)


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۲:۴۴ توسط:chidazin موضوع:

كشكول

در روزگاري كه تصوف در ايران رواج بسيار داشت ساخت  اسباب و وسايلي كه دراويش و صوفيان استفاده مي كردند نيز رواج كاملي داشت صوفيان حتي در زمان صفويه به قدرتي بزرگ در ايران دست يافتند اما در اواخر صفويه از قدرت كنار گذاشته شدند اين گروه كه تا اواخر قاجاريه نيز در ميان مردم زندگي مي كردند اندك اندك با ظهور تجدد رنگ باختند و ديگر نشاني از آن شكل و ظاهر و وسايل خاص آنان پيدا نمي شود يكي از نشانه هاي دراويش كشكولي بود كه با زنجيري به سر دست مي آويختند و كاركردي شبيه كيف هاي امروزي داشت اين كشكول ها هم نشانه دراويش بود و هم محلي بود كه وسايلي مختلفي را در ان نگه داري مي كردند. اما اين كشكول ها از چه چيزي ساخته مي شد. درختي در مناطق گرمسيري مانند هندوستان مي رويد كه ميوه اي شبيه نارگيل دارد و به نام كوكو شناخته مي شود. صنعتگران ايراني با استفاده از پوست چوبي اين ميوه و منبت كاري هاي زيبا بر سطح آن كشكول هاي ديدني مي ساختند البته كشكول هايي از جنس سفال نيز ساخته مي شدند اما غالب كشكول ها از جنس  اين ميوه بودند. مجموعه زير نمونه هايي از كشكول هاي ديدني است كه در مجموعه هاي هنري خارج نگهداري مي شود.

%da%a9%d8%b4%da%a9%d9%88%d9%84-7

 

 

 

 

 

%da%a9%d8%b4%da%a9%d9%88%d9%84


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۲:۰۳ توسط:chidazin موضوع:

كرسي

كشورهاي شرقي از جمله ايران و ژاپن در قديم براي گرم كردن خانه و خانواده ازكرسي استفاده مي كردند به اين ترتيب كه منقلي را زير يك كرسي يا ميز كوچك قرار مي دادند و روي آن را لحافي بزرگ پهن مي كردند و بعد همه اعضاي خانواده زير اين لحاف و دور ميز مي نشستند و به هنگام استراحت نيز همان جا مي خوابيدند بعدها با گسترش وسايل مختلف گرمايي از جمله بخاري هاي گاز سوز اين سنت به فراموشي سپرده شد اما حالا ژاپني ها دوباره كرسي را احيا كرده اند تركيبي از يك كرسي كه منبعي گرما ساز دارد به همراه مبلمان و لحاف كه شكل مدرن و زيبايي نيز پيدا كرده است.كرسي جديد (1)


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۱:۰۱ توسط:chidazin موضوع:

فال موفقيت

فال موفقيت


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۰:۱۹ توسط:chidazin موضوع:

دايناسور

آيا مي دانيد چرا نامشان را دايناسور گذاشتند؟ چطور انسان ها در مورد دايناسورها اطلاعات بدست مي آورند؟

مطلب امروز حقايق جالب توجهي را در مورد دايناسورها براي شما فاش مي كند.

اولين چيزي كه شايد دانستنش براي شما نوجوانان عزيز جالب باشد اين است كه كلمه دايناسور يعني چه؟

كلمه دايناسور يك كلمه يوناني و به معناي "مارمولك وحشتناك " است. در سال 1842 ريچارد اوون اين واژه را وارد زبان انكليسي كرد و هدفش نه براي ظاهر وحشتناكشان بلكه براي اندازه شگفت انگيز دايناسورها بود.

دايناسورها مدت 160 ميليون سال روي زمين حكمفرمايي كردند. دوران زندگيدايناسورها از دوره ترياس شروع شد كه در حدود 230 ميليون سال پيش بوده است و در دوران ژوراسيك ادامه داشت و در دوره كرتاس به پايان رسيد كه در حدود 65 سال پيش بوده است.

دايناسور

دوره سالي بين 250 ميليون سال پيش تا 65 ميليون سال پيش به عنوان دوره مزوزوئيك ناميده مي شود. نام ديگر اين دوره "دوره دايناسورها" نام دارد چون حيات و انقراض اكثر دايناسورها در اين دوره زماني بوده است.

دانشمندان علت انقراض يكباره دايناسورها را شهاب سنگ عظيم يا فعاليت آتش فشاني بزرگ مي دانند.

دايناسورها انواع مختلف داشتند. برخي گوشت خوار بودند ولي اكثر دايناسورها گياه خوار بودند.

دسته گياه خواران به خاطر در امان بودن در برابر دسته گوشت خواران سلاح هاي خاصي داشتند. به عنوان مثال دم هاي آنها ميخ دار و سلسله مانند بوده است يا برخي از آنها در مقابل صورتشان سه شاخ داشتند تا بتوانند در مقابل خطر از خود دفاع كنند.

 

 

 

در كنار دايناسورها ، پرندگان و خزندگان نيز مي زيسته اند كه نمي توان آنها را در دسته دايناسورها جاي داد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۵۹:۰۷ توسط:chidazin موضوع:

خوشحالي يعني

خوشحالي يعني


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۵۸:۲۲ توسط:chidazin موضوع:

روانشناسي و مشاوره

روانشناسي و مشاوره

دوستان خوب سلام

امروز مي خواهيم شما را با برخي از سوالات متداول در خصوص ارتباط با جنس مخالف آشنا كنيم. اين سوالات حاوي برخي ديدگاه هاي مشاور تربيت ديني سايت است. مشاور ما پاسخ گوي سوالات شما در ارتباط با اين موضوعات مي باشد.

 روانشناسي

 مشاوره

1- آيا مي دانستيد تحقيقات نشان مي‌دهد كه داشتن رابطه‌ عاطفي با جنس مخالف، اعتماد به نفس نوجوانان را كاهش داده و احتمال بروز افسردگي را بيش‌تر مي‌كند؟

2- آيا مي دانستيد بسياري از موارد، ارتباط با جنس مخالف به كاهش انگيزه‌هاي تحصيلي مي‌انجامد و احتمال مردودي و ترك تحصيل را افزايش مي‌دهد؟ اين شرايط بر احساس رضايت فرد از زندگي، آينده‌ تحصيلي شغلي و تشكيل خانواده وي تأثير منفي خواهد داشت.

3- آيا مي دانستيد هر چه زمان برقراري ارتباط با جنس مخالف طولاني‌تر باشد، وابستگي عاطفي افراد به يكديگر بيش‌تر شده و قطع رابطه با رنج هاي فراواني همچون مشكلات جسمي، افت تحصيلي، اشتغالات ذهني و... همراه خواهد بود؟

4- آيا مي دانستيد ترس طولاني مدت از آشكار شدن رابطه‌ پنهاني با جنس مخالف به ويژه پس از قطع ارتباط دختران را در معرض نگراني و اضطراب ناتوان كننده‌اي قرار مي‌دهد و بر احساس خشنودي و سلامت روابط زناشويي آن‌ها در آينده تأثير منفي مي‌گذارد؟

5- آيا مي دانستيد بيش از ۸۴% پسران با قاطعيت اظهار داشته اند كه با دختراني كه ارتباط دوستي برقرار كرده اند هرگز ازدواج نخواهند كرد؟! زيرا به نجابت و پاكدامني آنها به هيچ وجه اعتماد نداشته و معتقدند كه اين گونه دختران كه به آساني با آنها دوست شده اند، مي توانند با هر كس ديگري دوست شوند.

6- آيا مي دانستيد يافته هاي پژوهشي مركز مطالعات سازمان ملي جوانان نشان مي دهد، حدود 45 درصد از طلاق ها به نحوي با آشنايي پيش از ازدواج از طريق دوستي يا آشنايي در محل كار و يا تحصيل جوانان مرتبط است؟


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۵۷:۳۲ توسط:chidazin موضوع:

سرويس تختخواب

سرويس خواب هاي زيبايي براي خريد در سايت هاي مختلفي وجود دارد اما هر يك از اين سايت ها به تنهايي يك براي عرضه محصولات يك تامين كننده است ولي در سايتي وجود دارد كه در آن محصولات تامين كننده هاي مختلفي وجود دارد كه بسيار متنوع و جامع است.

براي ديدن سرويس خواب كليك كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۵۶:۳۸ توسط:chidazin موضوع:

تبديل تاريخ

دانستن دقيق تاريخ به يك تاريخ ديگر براي همه ما مشكل است بين منظور بايد مرجعي باشد كه از دقيق بودن آن اطمينان داشته باشيم.

 

جهت تبديل تاريخ از شمسي به ميلادي يا ميلادي به شمسي و قمري و... كليك كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۵۵:۴۶ توسط:chidazin موضوع: