chidazin

عكس سياه و سفيد

امروزه ديگر فيلم هاي سياه و سفيدي كه چندين سال پيش در همه جا فراوان بود به راحتي پيدا نمي شود و عكاسي با دوربين هاي ديجيتال و موبايل جاي عكاسي با فيلم را گرفته است اما جاذبه عكس هاي سياه و سفيد هرگز از بين نمي رود. همه دوربين هاي ديجيتال گزينه اي براي سياه و سفيد كردن عكس ها دارند و يا بعد از عكاسي به راحتي مي توانيد اين كار را در نرم افزار هاي ويرايش تصوير مانند فتوشاپ انجام دهيد اما براي خلق يك عكس خوب سياه و سفيد به نكات زير نيز توجه كنيد.

كنتراست بالا

بر خلاف عكس هاي زنگي كه كنتراست زياد در آن ها عكس را از بين مي برد در عكس هاي سياه وسفيد يكي از راه هاي برجسته تر كردن موضوع استفاده از كنتراست بالاي تصوير است به نحوي كه بخشي از عكس روشن تر و بخشي در سياهي فرو رود . اين اختلاف رنگ هاي سياه وسفيد اگر با موضوع مناسبي ايجاد شده باشد به راحتي مي تواند توجه بيننده را به عكس جلب كند.عكس سياه و سفيد (2)عكس سياه و سفيد (6)


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۷:۳۳:۴۹ توسط:chidazin موضوع:

رشته داروسازي


1) واحدهاي درسي و طول دوره تحصيل
پس از قبولي براي ورود به اين رشته، دانشجو مي بايست طي يك دوره حداقل پنج سال و نيمه، 209 واحد درسي را بگذراند. به اين صورت كه بعد از گذراندن 180 واحد درسي، موظف به قبولي در آزموني است كه هر ساله به صورت كشوري برگزار مي شود و پس از پذيرش در اين آزمون، امكان فعاليت دانشجويان به عنوان جايگزين مسئول فني در داروخانه ها، همزمان با ادامه تحصيل، وجود دارد.
در زير عناوين واحدهاي درسي ارائه شده در هر ترم، آمده است.

رشته داروسازي

يادگيري علم شيمي با واحد شيمي عمومي آغاز و در ترم هاي بعد، واحدهاي شيمي آلي و شيمي تجزيه، دانشجو را براي آموختن علم شيمي داروئي، كه از پايه هاي علم داروسازيست، آماده مي كند.
هدف از تدريس دروس تشريح و بافت شناسي، فيزيولوژي، ايمونولوژي، انگل شناسي و ميكروب شناسي نيز، ايجاد آمادگي ذهني كافي براي درك بهتر دروس فارماكولوژي و دارودرماني مي باشد. 
از ابتداي سال سوم، يادگيري علوم فارماكولوژي، فارماسيوتيك و فارماكوگنوزي آغاز مي شود.
علم فارماكولوژي به بررسي اثر داروها بر بدن و نحوه عملكرد آنها مي پردازد. فارماسيوتيكس و فيزيكال فارماسي مربوط به نحوه ساخت داروها در صنعت، مواد جانبي به كار رفته در اشكال مختلف داروها و علت كاربرد هر يك از آنها است. علم فارماكوگنوزي نيز، آشنايي با خواص داروئي گياهان است. اين علوم هر يك به شكل جامع از سال سوم تا انتهاي سال پنجم، تدريس مي شوند.
از واحدهاي درسي ديگر، آناليز دستگاهي است كه نحوه كار با دستگاه هاي شناسايي عناصر و مولكول ها و چگونگي تفسير داده هاي حاصل از كاربرد اين دستگاه ها را آموزش مي دهد.
آمار زيستي، روش هاي مطالعات آماري و آزمون هاي آماري مختلف و نحوه اجراي آنها در نرم افزارهاي مختلف را آموزش مي دهد.
همانند ساير رشته ها، در رشته داروسازي هم واحد درسي زبان تخصصي، جهت ارتقاي قدرت فهم متون تخصصي داروسازي و اخلاق حرفه اي براي يادگيري اصول كلي اخلاقي در اين حرفه، ارائه مي شود.
جمعيت و تنظيم خانواده جزء دروس عمومي است.
واحد مواد خوراكي و رژيم درماني، جهت يادگيري كليات مربوط به هرم غذايي و نيازهاي تغذيه اي بيماران تدريس مي شود.
فراورده هاي بيولوژيك، معرفي واكسن ها و پادتن هاست.
مديريت، مديريت خريد، فروش و واردات و صادرات فراورده هاي داروييست.
واژه شناسي، يادگيري معادل هاي انگليسي اصطلاحات رايج در داروسازيست.
از ترم هفتم، آموزش دارودرماني يا همان فارماكوتراپي آغاز مي شود كه اين علم، همه اطلاعات مورد نياز براي تجويز يك دارو؛ از جمله كاربرد دارو، زمان مصرف، عوارض جانبي، دوز لازم در هر بيماري، موارد منع مصرف و ... را در اختيار دانشجو قرار مي دهد.
بيوتكنولوژي، از دروسي است كه محتواي آن، بسيار به روز بوده و از روش هاي جديد براي ساخت داروها با استفاده از موجودات زنده و همچنين ساخت لوازم درماني به كمك موجودات زنده، مطالبي را ارائه مي دهد.
در ترم هشتم، آموزش شيمي داروئي آغاز مي شود كه بررسي نحوه اثر داروها بر بدن با توجه به ساختار شيميايي آنهاست.
همچنين كارآموزي در عرصه داروخانه، از ترم هشتم آغاز مي شود كه در حقيقت، شروع ايستادن دانشجو پشت گيشه داروخانه جهت آموختن فنون لازم جهت كار به عنوان مسئول فني داروخانه است.
سم شناسي(نظري و عملي) و كنترل مسموميت، همانطور كه از اسم آنها مشخص است، آشنايي با انواع سموم از جمله سموم شيميايي و بيولوژيك به كار رفته در جنگ ها، سموم به كار رفته در كشاورزي و ... و نحوه درمان افراد مسموم است.
كشت سلولي نحوه كشت سلولهاي زنده جهت انجام آزمايشات و تحقيقات پزشكي و كنترل ميكروبي، روش هاي آزمايشگاهي كنترل مواد دارويي و غذايي از جهت آلودگي هاي ميكروبي است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۷:۳۳:۲۵ توسط:chidazin موضوع:

سيامك گلشيري

سيامك گلشيري در بيست و دوم مرداد ماه 1347 در يك خانوادة فرهنگي در اصفهان متولد شد. دوران كودكي را در اصفهان سپري كرد و سپس در شش‌ سالگي به همراه خانواده، به سبب تغيير شغل پدر، به تهران مهاجرت كرد. بعد از انقلاب، در سال 1359، بار ديگر به اصفهان بازگشت. در اواخر دوران دبيرستان به فعاليت‌هاي نمايشي روي آورد و چندين نمايشنامه را روي صحنه برد. با پايان اين دوران تحصيلي،  اين فعاليت ها هم قطع شد. پس از آن به خدمت سربازي اعزام شد و از آنجا كه تنها پسر خانواده بود، از رفتن به جبهه معاف شد. او در اين دوران به فراگرفتن زبان آلماني روي آورد. پس از پايان اين دوران،  در سال 1369، تحصيلات خود را در رشتة زبان آلماني آغاز كرد. در اين دوران به تدريج نه‌تنها به ادبيات آلمان، كه به ادبيات تمامي جهان علاقه مند شد و در كنار خواندن آثار نويسندگان آلماني،  به مطالعة آثار مشهور ادبيات جهان نيز پرداخت. در سال 1375، پس از نوشتن رساله‌اي با عنوانداستان كوتاه در آلمان، پس از جنگ جهاني دوم، موفق به گرفتن درجة فوق ليسانس زبان و ادبيات آلماني شد.  گلشيري فعاليت ادبي‌اش را از سال 1370 آغاز كرد. اولين داستان كوتاه او به نام «يك شب، ديروقت» در سال 1373، در مجلة آدينه به چاپ رسيد و پس از آن داستان‌هاي زيادي در مجلات مختلف ادبي، نظير آدينه، گردون، دوران، كارنامه، زنده رود، زنان، كلك و چندين و چند مقاله در روزنامه‌هاي مختلف به چاپ رساند و سرانجام در 1377 اولين مجموعه‌داستانش با عنوان از عشق و مرگ منتشر شد.  بيشتر داستان‌هاي گلشيري در ايران معاصر و به ويژه تهران معاصر اتفاق مي افتند و با نگاه كاملاً رئاليستي به انسان معاصر و رابطه‌اش با جامعة معاصر مي‌پردازند. از مشخصات داستان‌هاي او مي‌توان به صحنه‌هاي متعدد و نثر كاملاً بي‌طرفانه و خالي از صفت و قيد و نيز ديالوگ‌هاي بسيار اشاره كرد.  گلشيري تا كنون پنج بار موفق به دريافت جايزه و بيش از ده بار نامزد جوايز مختلف ادبي بوده است. او بيش از ده سال است كه در دانشگاه‌ها و مراكز مختلف به تدريس داستان نويسي مشغول است. برخي از آثار : رمان نوجوان


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۱۰:۴۷ توسط:chidazin موضوع:

تبديل تاريخ هجري به ميلادي

تبديل تاريخ هجري به ميلادي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۹:۵۳ توسط:chidazin موضوع:

عنكبوت

بسياري از مردم فكر مي كنند عنكبوت ها جزء حشرات هستند در حالي كه آن ها در يك طبقه بندي جداگانه دسته بندي مي شوند. عنكبوت ها در دسته اي از حيوانات به نام عنكبوتيان قرار مي گيرند. كنه و عقرب نيز جزء اين دسته از جانوران هستند. عنكبوتيان اشتراك بسياري با بندپايان دارند. تفاوت هاي آن ها با حشرات اول در نداشتن شاخك است. بدن عنكبوتيان به 2 قسمت تقسيم مي شود در حالي كه بدن حشرات 3 قسمتي است. تعداد پاهاي عنكبوت ها 8 تاست ولي حشرات اكثرا" 6 پا دارند. تار عنكبوت از چيست و چگونه توليد مي شود؟Spiders.nojavanha (1)تار عنكبوت از نوعي پروتئين كه سرشار از آمينو اسيدهاي آلانين و گليسين است ساخته مي شود. رشته هاي سازنده اين پروتئين با بي نظمي زيادي به هم پيچيده شده اند كه با ميكروسكوپ قابل مشاهده است. اين بي نظمي باعث خاصيت كش ساني تار عنكبوت مي شود. عنكبوت از آب به عنوان حلال پروتئين استفاده كرده و با سازمان خاصي كه در بدن و دهان خود دارد شروع به ريسيدن تار مي كند. جنس تار عنكبوت به ابريشم شبيه است. براي حفظ چسبندگي و نگهداري قابليت به دام انداختن حشرات در طول روز عنكبوت مرتبا" در حال تعمير قسمت هاي آسيب ديده مي باشد. يكي ديگر از ويژگي هاي خاص تار عنكبوت داشتن مقدار زيادي نمك و مواد ضد قارچ و ضد باكتري است كه آن را در برابر حمله باكتري ها و قارچ ها محافظت مي كند. تنيدن تار عنكبوت چقدر طول مي كشد؟ 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۸:۲۳ توسط:chidazin موضوع:

دكوپاژ

يكي از راه هاي تزيين لوازم منزل با هنر خودتان به شيوه اي كاملا منحصر به فرد و تك، استفاده از تكنيك دكوپاژ است. دكوپاژ هنري نسبتا ساده است كه با كمي تمرين و اين آموزش ساده مي توانيد ياد بگيريد و از آن براي تزيين بسياري از لوازم از جمله جعبه هاي چوبي، قاب عكس، جعبه دستمال كاغذي، سيني، جعبه چاي تي بگ استفاده كنيد و با استفاده از آن يك ست كامل هنري و منحصر به فرد براي منزلتان درست كنيد.

دكوپاژ چيست؟

دكوپاژ واژه اي فرانسوي است به معني نوعي از كاردستي كه در آن تكه هاي بريده شده كاغذ، دستمال كاغذي يا كاغذ هاي مخصوص دكوپاژ روي يك شي چسبانده شده و نهايتا سطح كار با وارنيش يا اسپري ضد آب مي شود.

وسايل مورد نياز دكوپاژ

جعبه چوبي

چسب دكوپاژ

وارنيش / اسپري فيكساتور

طرح دكوپاز ( دستمال كاغذي / طرح كاغذي/ كاغذ ترانسفر) – خريد دستمال كاغذي طرح دار / خريد كاغذ ترانسفر

رنگ اكريليك-لينك خريد رنگ اكريليك

قلم مو

روزنامه باطله براي پهن كردن زير كار

لفاف پلاستيكي

نكته براي خريد لوازم هنري

دقت كنيد كه مقدار چسب دكوپاژ و وارنيش يا رنگ اكريليك خريداري شده صرفا براي يك پروژه نيست و براي چندين پروژه هنري كفايت مي كند

براي شروع ، تكه هاي تصاوير مورد نظرتان را از دستمال كاغذي گل دار با دقت قيچي كنيد و از سه لايه دستمال، لايه رويي را جدا كنيد.

در اين مرحله لازم است دقت زيادي داشته باشيد تا لايه نازك دستمال كاغذي پاره نشود يا موقع قيچي كردن گوشه هاي تصوير را اشتباها قطع نكنيد.

براي سادگي اين مرحله مي توانيد از كاغذ ترانسفر مخصوص دكوپاژ استفاده كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۷:۱۳ توسط:chidazin موضوع:

ابرو باد

ابر و باد اصطلاحي است كه براي طرح دار كردن كاغذهاي خوشنويسي به كار مي رود. اين هنر كه سابقه اي چند صد ساله در ايران و كشورهاي اسلامي دارد و اكنون براي مردم دنيا بسيار شناخته شده است. در گذشته كاغذها دست ساز بودند و بعد از اين كه كاغذ سفيد ساخته مي شد بايد براي نقاشي و يا خوشنويسي رنگ مي شد. رنگ كردن كاغذ نيز مهارتي هنري بود كه حرفه اي جداگانه محسوب مي شد. استفاده از رنگ هاي طبيعي و گياهي مانند برگ چاي، پوست انار، پوست گردو و... رواج فراواني داشت كه به هر كاغذ رنگي خاص مي بخشيد اما در شيوه ابر و بادكاغذ بيشتر به نقاشي شبيه مي شد.

 

 

 

در اين شيوه ابتدا مقداري آب در ظرفي مانند سيني ريخته مي شد و بعد رنگ هايي را از جنس رنگ روغن به صورت قطره قطره و كاملا كنترل شده روي آب مي ريختند چون رنگ روغني با آب تركيب نمي شد طرح هاي گوناگون و تصادفي ايجاد مي كرد. در پايان، صفحه كاغذ را روي آب پهن مي كردند و رنگ ها از روي آب به صفحه كاغذ مي چسبيد و به اين ترتيب كاغذ آماده بود تا بعد از خشك شدن خوشنويسي شود. البته امروزه از اين شيوه به عنوان شيوه اي مستقل براي نقاشي نيز استفاده مي شود. فيلم زير را ببينيد، هنرمندي از تركيه با مهارت و با استفاده از اين شيوه تابلوهايي ديدني خلق كرده است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۶:۰۹ توسط:chidazin موضوع:

گورخر

آيا تا به حال به اين سوال فكر كرده ايد؟ آيا مي توانيد به اين سوال پاسخ دهيد؟

اگر شما عزيزان پاسخ اين سوال را مي دانيد؟ مي توانيد در قسمت نظر خواهي جواب خود را براي ما ارسال كنيد.

قبل از تحقيق و فكر كردن در مورد اين سوال بياييد قدري بيش تر با اين حيوان آشنا شويم.

 گورخر جزء خانواده چهار پايان است.

هر گورخر طرح منحصر به فرد و متفاوتي از خط  هاي سياه و سفيد دارد.

گورخر حيواني وحشي است و عمدتا در آفريقا زندگي مي كند. گورخرها انواع مختلف دارند و نوع ساده يا اصطلاحا " گورخر دشتي" دمي به اندازه نيم متر دارد. يك نوع گورخر "گورخر دو راهه" نام دارد چون بدن اين گونه از گور خر راه راه سياه و سفيد است و مانند يك پياده رو عابرين مي ماند!

گورخرگورخر حس شنوايي و بينايي قوي دارد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۵:۳۱ توسط:chidazin موضوع:

خط ميخي

اگر چه كلمه كوسه ما را به ياد حمله ، دندان هاي مرگبار و .. مي اندازد ، اما جالب است بدانيد تعداد كوسه هاي خطرناك كمتر از آن چيزي است كه ما فكرش را مي كنيم !

علمي 

انواع مختلفي از كوسه ها وجود دارند. برخي از انواع كوسه ها عبارتند از:

 كوسه سفيد ، كوسه سرچكشي ، كوسه گاو نر ، كوسه ببري  ، كوسه ماكو و ...  .

علمي

علمي 

شايد تعجب كنيد اگر بدانيد كه در بدن كوسه ها حتي يك استخوان هم وجود ندارد. اسكلت بدن كوسه ها را غضروف ها تشكيل داده اند. غضروف  بدن كوسه مانند گوش ها و بيني انسان ، بافت انعطاف پذير و محكمي دارد.

علمي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۴:۵۶ توسط:chidazin موضوع:

كوسه

اگر چه كلمه كوسه ما را به ياد حمله ، دندان هاي مرگبار و .. مي اندازد ، اما جالب است بدانيد تعداد كوسه هاي خطرناك كمتر از آن چيزي است كه ما فكرش را مي كنيم !

علمي 

انواع مختلفي از كوسه ها وجود دارند. برخي از انواع كوسه ها عبارتند از:

 كوسه سفيد ، كوسه سرچكشي ، كوسه گاو نر ، كوسه ببري  ، كوسه ماكو و ...  .

علمي

علمي 

شايد تعجب كنيد اگر بدانيد كه در بدن كوسه ها حتي يك استخوان هم وجود ندارد. اسكلت بدن كوسه ها را غضروف ها تشكيل داده اند. غضروف  بدن كوسه مانند گوش ها و بيني انسان ، بافت انعطاف پذير و محكمي دارد.

علمي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۴:۱۸ توسط:chidazin موضوع: